Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam

Zaman Yolcusu Kreta “Tüketme, Tükenme” Yayımlandı

Gündem 22.12.2020 - 12:52, Güncelleme: 10.11.2023 - 04:48
 

Zaman Yolcusu Kreta “Tüketme, Tükenme” Yayımlandı

Impact Hub İstanbul ve ABD İstanbul Başkonsolosluğu tarafından uygulanan Project Zoom desteği ile hazırlanan Zaman Yolcusu Kreta videolu kitap olarak yayımlandı ve raflarda yerini aldı.
Kitap, animasyon video ve takas pazarı etkinlikleri olarak tasarlanan Zaman Yolcusu Kreta Projesi, tüketim alışkanlıklarımızın iklim krizi üzerindeki etkilerini çocuklarla birlikte sorgulamak amacıyla hayata geçirildi.   TÜKETİM SEVDAMIZ VE İKLİM KRİZİ ÇOCUKLARIN GÜNDEMİNDE!     Çocukları bilim kurgu türünde türünde sürükleyici bir maceraya ve farkındalığa davet eden kitapta genç zaman yolcusu Kreta ve kedi arkadaşı Şiva önce gezegenimizi, ardından da en büyük problemimiz iklim krizini keşfediyorlar ve çözüm için büyük bir maceranın içine atılıyorlar. Kretase döneminden 2070’lere, oradan da günümüze taşınan bu büyük macera, yarattığımız tüketim kültürü hakkında pek çok şeyi yeniden düşünmemize sebep oluyor.   “TÜKETME, TÜKENME”  ANİMASYON VİDEO   Selin Saygılı’nın yaratıcı çizimleri ile renklenen hikâye, Onur Demirsoy’un hazırladığı animasyon video ile sonlanıyor. Yazar Gülşah Özdemir Koryürek tarafından hikâyenin organik bir parçası olarak tasarlanan video, en sık tükettiğimiz ürünlerin arkalarında bıraktıkları izi anlatıyor. Kitabın 81. sayfasındaki QR kodu okutarak seyredebileceğiniz animasyon videoda, kimi zaman bir ayakkabının peşine takılıp onun karbon ayak izini, kimi zaman ise on dakikada tüketilen bir hamburgerin izini sürüyoruz.   TAKAS PAZARLARI   Projenin bir diğer ayağı olan Takas Pazarları ise çocuklar ile ‘ikinci el, değişim, dolaşım’ gibi kavramları tartışabilmek ve hayat pratiğine dökebilmek için tasarlandı. Projenin bu ayağı pandemi süreci bittikten sonra uygulanacak.     Gülşah Özdemir Koryürek, sekizinci çocuk kitabı olan Zaman Yolcusu Kreta’nın üretim sürecini Project Zoom’un Medium sayfasında üç farklı blog yazısı olarak kaleme aldı. Bir çocuk projesinin uygulama sürecini takip edebileceğiniz, proje için yapılan araştırmaların çıktılarını görebileceğiniz bu yazılara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Proje ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz www.zamanyolcusukreta.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.   https://info-53788.medium.com/zaman-yolcusu-kreta-neden-tasarlandı-5ff5da7d9b8   https://info-53788.medium.com/i̇klim-krizinin-çocuklar-üzerindeki-psikolojik-etkisini-tartışmak-8b927208c933   https://info-53788.medium.com/çocuklarla-keyi̇fli̇-bi̇r-deneyi̇m-takas-pazari-ca63d83b5175  
Impact Hub İstanbul ve ABD İstanbul Başkonsolosluğu tarafından uygulanan Project Zoom desteği ile hazırlanan Zaman Yolcusu Kreta videolu kitap olarak yayımlandı ve raflarda yerini aldı.

Kitap, animasyon video ve takas pazarı etkinlikleri olarak tasarlanan Zaman Yolcusu Kreta Projesi, tüketim alışkanlıklarımızın iklim krizi üzerindeki etkilerini çocuklarla birlikte sorgulamak amacıyla hayata geçirildi.

 

TÜKETİM SEVDAMIZ VE İKLİM KRİZİ ÇOCUKLARIN GÜNDEMİNDE!

 

 

Çocukları bilim kurgu türünde türünde sürükleyici bir maceraya ve farkındalığa davet eden kitapta genç zaman yolcusu Kreta ve kedi arkadaşı Şiva önce gezegenimizi, ardından da en büyük problemimiz iklim krizini keşfediyorlar ve çözüm için büyük bir maceranın içine atılıyorlar. Kretase döneminden 2070’lere, oradan da günümüze taşınan bu büyük macera, yarattığımız tüketim kültürü hakkında pek çok şeyi yeniden düşünmemize sebep oluyor.

 

“TÜKETME, TÜKENME”  ANİMASYON VİDEO

 

Selin Saygılı’nın yaratıcı çizimleri ile renklenen hikâye, Onur Demirsoy’un hazırladığı animasyon video ile sonlanıyor. Yazar Gülşah Özdemir Koryürek tarafından hikâyenin organik bir parçası olarak tasarlanan video, en sık tükettiğimiz ürünlerin arkalarında bıraktıkları izi anlatıyor. Kitabın 81. sayfasındaki QR kodu okutarak seyredebileceğiniz animasyon videoda, kimi zaman bir ayakkabının peşine takılıp onun karbon ayak izini, kimi zaman ise on dakikada tüketilen bir hamburgerin izini sürüyoruz.

 

TAKAS PAZARLARI

 

Projenin bir diğer ayağı olan Takas Pazarları ise çocuklar ile ‘ikinci el, değişim, dolaşım’ gibi kavramları tartışabilmek ve hayat pratiğine dökebilmek için tasarlandı. Projenin bu ayağı pandemi süreci bittikten sonra uygulanacak.

 

 

Gülşah Özdemir Koryürek, sekizinci çocuk kitabı olan Zaman Yolcusu Kreta’nın üretim sürecini Project Zoom’un Medium sayfasında üç farklı blog yazısı olarak kaleme aldı. Bir çocuk projesinin uygulama sürecini takip edebileceğiniz, proje için yapılan araştırmaların çıktılarını görebileceğiniz bu yazılara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Proje ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz www.zamanyolcusukreta.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

https://info-53788.medium.com/zaman-yolcusu-kreta-neden-tasarlandı-5ff5da7d9b8

 

https://info-53788.medium.com/i̇klim-krizinin-çocuklar-üzerindeki-psikolojik-etkisini-tartışmak-8b927208c933

 

https://info-53788.medium.com/çocuklarla-keyi̇fli̇-bi̇r-deneyi̇m-takas-pazari-ca63d83b5175

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yurthaberajansi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.