Haber Detayı
01 Kasım 2020 - Pazar 23:42
 
Göreve geldiğinde mühürlemişti, şimdi ise taşındı
2014 Mart ayında göreve başlayan Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun göreve başladıktan 4 ay sonra mühürlediği ve İstanbul siluetine yeni bir darbe olacağı tartışmalarının yaşandığı Pruva 34’e taşınması kamuoyun gündemine bomba gibi düştü.
GÜNCEL Haberi
Göreve geldiğinde mühürlemişti, şimdi ise taşındı

Başkan Bülent Kerimoğlu, göreve başladığı 2014’ün Temmuz ayında Pruva 34’ü mühürlenmiş ve mühürleme gerekçesi olarak da, içinde tarihi eserler de çıkan arazi de ruhsata aykırı yapılaşma ve Ataköy sahilde mahkeme tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararı gerekçe gösterilmişti.

 

296 BİN METREKARE RUHSATLANDIRILDI, 309 BİN METREKARE OLARAK TAMAMLANDI

 

Söz konusu Pruva 34’e yapılan mühürleme işleminin nasıl ve ne şekilde kaldırıldığı henüz netlik kazanmamışken, 2013 yılında türlü tartışmalarla 296 bin metrekare inşaat izni verilen alanı mühürleyen Başkan Kerimoğlu’nun, mühürleme işleminin kaldırılmasının ardından söz konusu inşaatın 309 bin metrekare olarak tamamlanmasına nasıl izin verdiği de akıllarda soru işareti bıraktı.  

 

Bakırköy Sahili'nde eski Sümerbank arazisine inşa edilen inşaatın mührünün kaldırılmasının ardından devam eden inşaat çalışmalarında, imara aykırılıklara göz yumulduğu, yapı denetim firmasının Bakırköy Belediyesi ve Pruva 34 arasındaki iletişimi sağladığı ve bazı belediye yetkililerinin bunları görmezden geldiği iddiaları da kamuoyunda tartışılmıştı.

 

TAŞINMA İŞİNİ BELEDİYE PERSONELİ YAPTI

 

Kamu vicdanında birçok cevapsız soruyu barındıran Pruva 34’e taşınan Başkan Kerimoğlu’nun, Türk lirası cinsinden 16 milyon 600 bin lira civarında olan 2 milyon dolarlık bir eve nasıl taşındığı merak konusu olurken, Başkan Kerimoğlu’nun yeni evine taşınma işini de, kısa çalışma ödeneğine mahkum ettiği ve toplu sözleşmelerini yapmadığı işçilere yaptırdığı öğrenildi.

 

Değeri 2 milyon dolar olan bir konutun emsal kira bedeli kanunlara göre bu tutarın 5'i yani 20'de biri kadar. Yani bu konutun yıllık kirası 100 bin dolardan aylık kirası da 8.300 dolardan az olamıyor. Aylık kiranın Türk Lirası cinsinden değeri ise 69 bin lira dolayında.

 

Konuşmalarında "Her zaman kaybeden biri" olduğunu söyleyen Belediye Başkanının bu konutu alması için, ortalama 17 bin lira olan maaşını en az 80 yıl hiçbir şey yemeden içmeden biriktirmesi gerekiyor.

 

Başkan Kerimoğlu, söz konusu Pruva 34’te bir eve taşındıysa; konutu kendisinin mi aldığı yoksa kiralamış mı olduğu, satın almışsa bedelinin ne olduğu, kiralamışsa kira bedelinin ne olduğu ve belediye bütçesinden karşılanıp karşılanmadığı soruları ise kamuoyu tarafından cevaplandırılmayı bekliyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Göreve, geldiğinde, mühürlemişti,, şimdi, ise, taşındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1